Εκπαιδευτική δραστηριότητα

Συμμετοχή του σχολείου σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning.

Φέτος τα παιδιά της Γ΄γυμνασίου, είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος, για δεύτερη χρονιά, σε ένα έργο eTwinning, δηλαδή σε μια ηλεκτρονική αδελφοποίηση με ευρωπαϊκά σχολεία. Το eTwinning δραστηριοποιείται από το 2005, με πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, και παρέχει σε εκπαιδευτικούς και μαθητές μια ψηφιακή πλατφόρμα που τους επιτρέπει να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να αναπτύσσουν και να μοιράζονται έργα για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών. Ειδικότερα, τα παιδιά μας  συμμετείχαν στο έργο «C'est nous, les ados européens», μαζί με παιδιά που μαθαίνουν γαλλικά σε  σχολεία της Ισπανίας, της Γερμανίας, της Ολλανδίας, της Ρουμανίας, της Ιταλίας και της Τουρκίας. Τα γαλλικά είναι δηλαδή η  γλώσσα επικοινωνίας όλου του έργου.

Τα παιδιά ανέπτυξαν μεταξύ τους μια φιλική επικοινωνία που βασίστηκε σε μια εικονική ανταλλαγή πληροφοριών και εμπειριών. Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, σε διαφορετικές εποχές του χρόνου, τα παιδιά ασχολήθηκαν με  δημιουργικές δραστηριότητες, όπως δημιουργία logo του προγράμματος, ευχετήριες κάρτες για τα Χριστούγεννα,  παρουσίαση διασημοτήτων,  προετοιμασία ενός βιβλίου συνταγών κ.α. Όλο το υλικό που δημιουργήθηκε χρησιμοποιείται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Όλοι οι μαθητές της Γ΄τάξης μέσω της πλατφόρμας eTwinning είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν ανεξάρτητα με τους Ευρωπαίους συμμαθητές τους, ανταλλάσσοντας μηνύματα και απόψεις για θέματα που τους απασχολούν.

Μέρος από τις δραστηριότητες που πραγρατοποίησαν οι μαθητές μας δημοσιεύεται μαζί με έργα μαθητών των άλλων σχολείων στο blog που δημιουργήθηκε από κοινού από τους υπεύθυνους καθηγητές των συμμετεχόντων σχολείων: Το blog μας: «C'est nous, les ados européens»

Υπεύθυνη του προγράμματος eTwinning είναι η καθηγήτρια γαλλικών του σχολείου μας κ. Αγγελική Σούτου.

rsz_1rsz_1rsz_1collage__2022_06_05_1.jpg