ΣΠΆΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΉ, ΕΝΏΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΈΣ ΜΑΣ ΕΝΆΝΤΙΑ ΣΤΗ ΒIΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΜΌ

Στην πανελλαδική δράση με τίτλο «ΣΠΑΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ, ΕΝΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΜΑΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ» θα συμμετάσχει το σχολείο μας , την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 και ώρα 10:30 στην πλατεία "Μαρμάρου" .

Τη δράση που υλοποιείται σε συνεργασία με το Πανεπιστημίο Ιωαννίνων υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Θρησκευμάτων και στην οποία συμμετέχουν το 1o Νηπιαγωγείο Βροντάδου , το 11o Νηπιαγωγείο, το 9ο Δημοτικό, το 2o Γυμνάσιο , το Γυμνάσιο Καρδαμύλων και το 4ο Γυμνάσιο Χίου, έχουν υιοθετήσει πολλές σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ανά την Ελλάδα και έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της κοινωνίας γενικότερα ενάντια στη βία και στον σχολικό εκφοβισμό.

Την ημέρα της δράσης οι μαθητές των συμμετεχόντων σχολείων υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών θα παρουσιάσουν κάποια μικρά δρώμενα (αναπαράσταση διαφόρων μορφών βίας ή στάσεις σώματος που έχουν σχέση με τη βία κ.λπ.). και θα φορούν μάσκες οι οποίες θα απεικονίζουν διάφορα συναισθήματα που συνδέονται με το φαινόμενο. Τέλος, τα παιδιά θα φουσκώσουν ένα μπαλόνι που θα τους έχει δοθεί , θα το δέσουν και θα περιμένουν από τις συντονίστριες εκπαιδευτικούς της δράσης να δώσουν το σύνθημα για το σπάσιμο του μπαλονιού ( 11:00 ), το οποίο συμβολίζει το σπάσιμο της σιωπής στη βία.

Τη δράση θα προλογίσει η πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου, κ.Κατερίνα Μαρινάκη-Χρυσούλη

Η Διευθύντρια του σχολείου

Ελένη Γεωργούλη-Μαθιούδη